روضه رضوان

لبیک اللهم لبیک....

جغرافیای مکه (3)

روضه رضوانعرفات

صحرایی است به درازای  12کیلومتر در شش کیلومتر و نیم ، در فاصله بیست و یک کیلومتری شمال مکه ، بر سر راه طائف  در جهت شمالی این دشت کوهی است که آن را جبل الرحمه یا جبل عرفات نامند صحرای عرفات در این سال ها درختکاری شده و هر حاجی باید از ظهر روز نهم ذی الحجه تا غروب شرعی آن روز در این صحرا به قصد قربت وقوف نماید.

روضه رضوان  روضه رضوان

روضه رضوانمشعر الحرام

مشعر یا مزدلفه جایی است که حاجیان پس از عرفات بدان جا می روند و تا سر زدن آفتاب ، در آن می مانند مشعر میان دوتنگه عرفه از یک سو و محسر از سوی دیگر واقع شده است.

روضه رضوانمنا

دره ای است به عرض تقریبا هفتصد متر و طول دو کیلومتر و نیم که حاجیان باید از طلوع خورشید روز دهم تا ظهر روزدوازدهم جز ساعاتی که اجازه داده شده آنجا را ترک کنند  آن مکان بمانند آن را ملالانی ، منی  و ممنی  هر سه در خوانده اند و برای هر یک وجه تسمیه ای نیز ذکر کرده اند.

روضه رضوان

روضه رضوانمسجد مزدلفه

در فاصله شش کیلومتری مسجد نمره و پنج کیلومتری مسجد خیف در منا، مسجد مزدلفه قرار دارد که مساحت آنحدود شش هزار متر مربع است.

+ نوشته شده در  ۸۶/۱۲/۲۹ساعت   توسط روضه رضوان  | 

جغرافیای مکه (2 )

روضه رضوانمولد النبی (ص )  

خانه ای را که رسول خدا (ص ) در آن متولد شده ، با نام مولد النبی  می شناسند محل مولد النبی هم اکنون تخریب شده و در آنجا کتابخانه ای بنا شده که امروزه به نام مکتبة مکة المکرمه شناخته می شود

روضه رضوانصفا و مروه

 صفا و مروه نام دو کوهی است که در مسعی قرار دارد و در موسم حج ، حاجیان هفت بار فاصله بین آن دو را طی می کنند با افزایشی که در مساحت مسجدالحرام صورت گرفته ، مسعی و مسجدالحرام به هم متصل شده است طول آن 5/ 394 و عرض آن 20متر است و ارتفاع طبقه اول 12و طبقه دوم 9 متر می باشد مسعی مجموعا 18در دارد.

روضه رضوان  روضه رضوان

روضه رضواندار ارقم

این همان منزلی است که پیامبر (ص ) و مسلمانان نخستین ، در آغاز اسلام پنهانی در آنجا جمع شده ، خدا را عبادتمی کردند دار ارقم نزدیک صفا و خارج مسجدالحرام بوده است سپس در آنجا کتابخانه ای ساختند که در سال 1395 هق ویران شد و اکنون جزء میدانی است که روبروی صفا و مروه است

روضه رضوانشهر مکه

شهر مکه مکرمه در دل مجموعه ای از دره های رشته کوههای حجاز واقع است و مسجد الحرام در میان دره ابراهیم ، با حدود 277متر ارتفاع از سطح دریا قرار دارد از ویژگیهای برجسته این منطقه ، کوههای پر شمار پیرامون آن است که برخی از آنها در شکل گیری تاریخ آن نقش داشته اند، از آن جمله جبل النور است ، که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم ، پیش از بعثت ، در آن به پرستش خدا می پرداخت دیگر جبل ثور است که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم ، در راه هجرت به مدینه منوره ، در آن پنهان شد هجرت ابراهیم علیه السلام از عراق به فلسطین و صحرای سینا در مصر و از آنجا به بیت الله الحرام در مکه مکرمه ، در حدود چهار هزار سال پیش ، دروازه های شمالی شهر را تعیین کرده است مهمترین دروازه های دیگر برای حاجیان عبارتند از : دروازه عراقی ( زبیده )، دروازه مصری ، دروازه شامی و دروازه یمانی یا جنوبی

روضه رضوان

+ نوشته شده در  ۸۶/۱۲/۲۵ساعت   توسط روضه رضوان  | 

جغرافیای مکه (1 )

روضه رضوانکوه حرا و غار حرا

کوه حرا به نام جبل النور ، جبل القرآن و جبل الاسلام نيز معروف است اين کوه که يکی از مکانهای مقدس مکه و از آثار باقيمانده از عصر رسالت به شمار مي رود، در شمال شرقی مکه ، در مسير جاده ای واقع شده که به سمت عرفات مي رود و در فاصله 5/1 کيلومتری سمت راست آن جاده قرار دارد در غار به سمت شمال است و فضای آن گنجايش تقريبی  پنج نفر نشسته را دارد ارتفاع غار نيز به اندازه قامت يک انسان است غار حرا محل عبادت رسول خدا (ص ) بوده و آن حضرت روزهايی از ايام سال ، به ويژه ماه مبارک رمضان را در آنجا بسر مي برده است در همين غار بود که نخستين بار بر رسول خدا (ص ) وحی نازل گرديد اين غار از جمله بهترين و متبرک ترين نقاطمکه محسوب مي شود.

روضه رضوانکوه ثور، غار ثور

کوه ثور، کوهی است بزرگتر از کوه حرا که در جنوب شرقي مسجد الحرام و در فاصله ای دورتر نسبت به مکه واقع شده است زمانی که مشرکان مکه قصد کشتن رسول خدا (ص ) را داشتند، آن حضرت از شهر خارج شده و به غار ثور رفت و مدت سه روز در آن مخفی بودند به اعجاز الهي ، عنکبوتان تارهايی را بر در غار تنيدند تا مشرکانی را که در تعقيب حضرت بودند از رفتن به درون آن منصرف سازند.

 روضه رضوانشعب ابيطالب

شعب ابيطالب ، يا شعب علي ، جايی است که مشرکان مکه ، پيامبر (ص ) و بني هاشم را حدود سه سال در آنجا محصور کردند و مردم را از ديدار و معاملت با آنان منع نمودند اين دره به سوی کوه ابوقبيس سرازير است و همان جايی است که کتابخانه مکه هم اکنون در آن جاست و در کنار مسجدالحرام واقع است .

روضه رضوانقبرستان ابوطالب

قبرستان ابوطالب يکی از زيارتگاههای مسلمانان در مکه به شمار مي آيد قبرستان ابوطالب محل دفن بسياری از افراد خاندان بني هاشم و برخی از نزديکترين ياران رسول خدا ) ص ) است عبدالمطلب جد پيامبر (ص )،  عموی رسول خدا ابوطالب و خديجه (س ) چهره ديگر مدفون در قبرستان ابوطالب است .
در اين قبرستان بسياری از عالمان شيعه نيز، که در مکه درگذشته يا به شهادت رسيده اند مدفونند.

روضه رضوان

+ نوشته شده در  ۸۶/۱۲/۱۹ساعت   توسط روضه رضوان  | 

28 صفر، ماتمي بر دل كعبه

سلام بر تو اي فرستاده خوبي ها، اي مهربانترين فرشته خاک. تو از ملکوت آسمان به زمين فرا خوانده شدي تا انسان را با معناي واقعي اش آشنا کني. تو، آفتاب روشن حقيقت بودي در شام تيره زندگي. از مشرق دلها برآمدي و اکنون، آسمان تب دار غروب جانگداز توست.روضه رضوان

نامت بلند و دينت پر رهرو، اي جاري تر از حيات در پيکر آدمي!

 

28 صفر رحلت پيغام دار آخرين، خاتم نبوت را نگين، حضرت رسول واپسين، عينيت قرآن کريم، حضرت رسول اکرم صلي الله عليه و آله و شهادت دومين‎‎ پيشواي مسلمانان حضـرت امام حسن‎‎‎ مجتبي(ع) برشيفتگان و ارادتمندان خاندان عصمت‎‎ و طهارت عليهم‎‎ السلام و تمامي مسلمانان‎‎ جهان تسليت باد.

+ نوشته شده در  ۸۶/۱۲/۱۷ساعت   توسط روضه رضوان  | 

حریم غربت :: بقیع

روضه رضوان  روضه رضوان  روضه رضوان


روضه رضوان  روضه رضوان  روضه رضوان

+ نوشته شده در  ۸۶/۱۲/۱۳ساعت   توسط روضه رضوان  | 

اربعين حسيني، تكرار ياد و خاطره حماسه سازان كربلاست

سلام بر حسين و اربعينش، سلام بر اربعين و زائرانش! و سلام بر اندوه هاي دل آنان كه به سوغات بر مزار كشتگان، عشق بردند و به مويه نشستند. به شوق زيارت صحن و سراي جان فزايت، اربعين شهادتت را به سوگ مي نشينيم، يا حسين!

                                                              روضه رضوان

و اربعين از رازهاي هستي است و اربعين حسين (ع) روز بسط لطف اوست بر پيروان و دوستدارانش. و در مقام حسين (ع) همين بس كه در زيارت اربعينش خطاب به جدشان محمد مصطفي (ص) و پدر بزرگوارشان حضرت علي (ع) و مادر گراميشان فاطمه (س) ميگوييم كه خداوند عزاداري شما را در رثاء حسين (ع) فبول فرمايد.

                 

+ نوشته شده در  ۸۶/۱۲/۰۸ساعت   توسط روضه رضوان  | 

فظیلت نماز خواندن در مسجد الحرام

حضرت صادق (ع ) به ابن ابی يغفور فرمودند :
در مسجد رسول خدا زياد نماز بخوان ، که پيامبرخدا فرمودند : نماز در اين مسجد برابر هزار نماز است در مساجد ديگر مگر مسجدالحرام که نماز در مسجد الحرام برابر هزار نماز در مسجد من است.

امام باقر (ع ) مي فرمايد :
يک نماز در مسجد الحرام بالاتر از صد هزار نماز در مساجد ديگر است.

 

روضه رضوان

+ نوشته شده در  ۸۶/۱۲/۰۳ساعت   توسط روضه رضوان  |